Jak odróżnić balsam do włosów od odżywki i maski?

Maseczki, odżywki, balsamy i szampony. Obecnie na rynku kosmetycznym jest tak wiele produktów przeznaczonych do pielęgnacji skóry głowy i włosów, że czasami trudno odnaleźć się wśród drogeryjnych półek, o wyborze idealnego kosmetyku nie wspominając. Jeszcze więcej kłopotów pojawia się, kiedy nie mamy pojęcia, jakie funkcje spełniają te specyfiki, w jaki sposób powinno się je dobrać i czym się od siebie różnią.

Oczywiście wybór kosmetyku powinnyśmy zacząć nie od zbadania tego, ile kosztuje, z jakiej jest firmy i czy opakowanie jest trwałe. Zakupy produktów pielęgnacyjnych musimy rozpocząć od… określenia kondycji naszych włosów. Jeżeli prawidłowo postawimy diagnozę, wtedy o wiele prościej będzie nam dobrać preparat pielęgnacyjny. Tak więc na początek spróbujmy zdefiniować rodzaj skóry głowy, typ włosów i stopień ich zniszczenia. Odpowiedzmy sobie na pytania: czy skóra naszej głowy przetłuszcza się, czy włosy są suche i matowe, czy łuski włosowe mocno odchylają się od rdzenia włosa? I dopiero wtedy idź na zakupy do drogerii lub sklepu z produktami i akcesoriami fryzjerskimi.

Odżywki do włosów są bardzo popularnymi kosmetykami. Aplikuje się je zaraz po umyciu głowy szamponem, a po upływie około pięciu minut dokładnie spłukuje. W sklepach spotkamy się również z odżywkami bez spłukiwania. Te nadają się do nawilżania końcówek włosów. Odżywki pielęgnują włosy tylko od zewnątrz; nie mają zdolności przenikania w głąb struktury włosa. Możemy zatem mówić o działaniu estetycznym, ale nie kondycjonującym i prozdrowotnym. Odżywki zapewniają więc wygładzenie, nabłyszczenie, ułatwienie rozczesywania i suszenia. Polecane są do włosów normalnych lub mało zniszczonych. Mogą mieć różne formy: począwszy od pianki i emulsji, a skończywszy na sprayu.

Balsamy do włosów działają zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Zawierają więcej składników odżywczych (keratynę, wyciągi ziołowe, proteiny i witaminy) i mają płynną konsystencję. Powinno się je aplikować do trzech razy w tygodniu, a po upływie około 15 minut dokładnie spłukać wodą. Posiadają wiele niezwykłych właściwości. Regenerują wewnętrzną strukturę włosów, nadają im zdrowy połysk, poprawiają poziom nawilżenia. Jednak stosowane zbyt często mogą prowadzić do tego, że nasze włosy będą przetłuszczone.

Maski do włosów zawierają najwięcej składników odżywczych, a ich działanie ukierunkowane jest na konkretny problem związany z włosami lub skórą głowy. Maseczki posiadają bardzo intensywne działanie i przynoszą najlepsze efekty. Kosmetyk nakłada się na dokładnie umyte włosy, te z kolei owija się ręcznikiem po to, by wytworzone pod nim ciepło przyspieszyło wchłanianie składników aktywnych. Maski wnikają najgłębiej w skórę głowy i włosy, odbudowują rozdwojone końcówki i nawilżają przesuszone pasemka. Najlepsze produkty powinny zawierać humektanty, witaminy, ziołowe ekstrakty, keratynę i emolienty (olejki i proteiny).