Odżywka, maska i balsam do włosów (podstawowe różnice)

Pielęgnacja włosów to nie tylko prawidłowe mycie, rozczesywanie i stylizowanie. Pielęgnacja to przede wszystkim stosowanie odpowiednich kosmetyków nawilżających i odżywiających włosy. Niejednokrotnie idziemy do drogerii i kupujemy pierwszy z brzegu produkt. Nie mamy nawet pojęcia, dlaczego nazywa się akurat maską dla włosów. Dziś przeanalizujemy trzy podstawowe rodzaje produktów do pielęgnacji – maskę, odżywkę i balsam do włosów – aby choć trochę rozwiać wątpliwości i uzupełnić braki w wiedzy.

Maska do włosów

Najbardziej wnikającym z kosmetyków do pielęgnacji włosów jest maska. Dobra maska do włosów wnika nie tylko w głąb kosmyków, ale odżywia także skórę głowy. Działanie maski do włosów skupia się wokół trzech właściwości: odżywiania, nawilżania i wygładzania. Cechą charakterystyczną maski jest obecność w składzie odpowiednio dobranych substancji dodatkowych, których zadaniem jest transportowanie substancji odżywczych w głąb włosów. Poza tym maski mają przeważnie gęstą i zbitą konsystencję i trzeba je trzymać na włosach dłużej.

Odżywka do włosów

Przeciwieństwem maski jest odżywka do włosów, która działa wyłącznie na zewnętrzną część włosa. Również nawilża i wygładza, jednak działa powierzchniowo, a więc te efekty nie są długotrwałe. Odżywki stosuje się głównie jako nabłyszczacze, pomoc w rozczesywaniu i stylizacji oraz ochronę włosów przed uszkodzeniami. Większość odżywek bazuje na silikonach, a ich konsystencja jest mocno lejąca. Odżywkę na włosach trzyma się najkrócej, bo tylko kilka minut.

Balsam do włosów

Produktem plasującym się pośrodku w tym porównaniu jest balsam do włosów. Działa nie tylko na powierzchnię włosa, ale również odżywia go od wewnątrz, jednak nie ma żadnego wpływu na skórę głowy. Balsam do włosów ma za zadanie dogłębnie regenerować włosy, przywracać im prawidłowy poziom nawodnienia. Działanie balsamu można porównać do maski, ponieważ przy regularnym stosowaniu obu produktów efekty są długotrwałe. Podobnie jest z czasem aplikacji, bo balsam również potrzebuje przynajmniej kilkunastu minut, aby móc zadziałać na włosy. Jest to jednak produkt dużo rzadszy od maski.

Warto dodać, że optymalną pielęgnację włosów zapewni naprzemienne stosowania różnych produktów pielęgnacyjnych. Nie należy skupiać się wyłącznie na odżywkach, bo silikony mogą obciążać włosy, jednak od czasu do czasu będą one dobrą odskocznią od balsamów do włosów lub dogłębnie odżywiających masek.